fischer festar verdas høgste pariserhjul i Dubai

Festeteknikk frå Schwarzwald sikrar nytt landemerke i Midtausten

fischer festar verdas høgste pariserhjul i Dubai
Hjulet blei ikkje oppfunne på ny i Dubai, men det er større og høgare enn noko anna: utsiktsjulet Ain Dubai set ein verdsrekord og er det nye viktige landemerket i Midtausten. fischer feste- og systemløysingar sørgjer for at utsiktsjulet står trygt på øy-destinasjonen Bluewaters.
Etter at fleire tusen tonn sand var fylt opp og mange nybygde leilegheiter og hotell var på plass, var den kunstige øya Bluewaters i De sameinte arabiske emirata klar for eit prosjekt i verdsklasse. Ain Dubai vil ta imot sine første besøkande i oktober 2021. 
Byggherren for prosjektet er Dubai Holding, et bredt sammensatt globalt investeringsselskap med avdelinger i 13 land og mer enn 20 000 ansatte innen ti nøkkelsektorer: eiendom, gjestfrihet, fritid & underholdning, medier, informasjon- & kommunikasjonsteknologi, design, utdanning, handel, produksjon & logistikk samt vitenskap.
Ulike fasade- og installasjonssystemer samt tunglastfester fra konsernet fischer ble brukt for å bygge sokkelen til pariserhjulet. fischer festemidler og systemløsninger forbinder her sokkelplatene fast med stålprofilene. I hulromsplater forankret fischer universalmørtel FIS V sammen med passende systemkomponenter tilbehøret fast i underlaget. Her sørget en fischer ankerhylse ved innsetting av ankerstangen for at mørtelen fordeler seg nøyaktig der den trengs og at det oppstår en optimal formtilslutning i kamrene i byggematerialet. I betong ble i tillegg fischer bolteanker FAZ II brukt ved oppføringen av stålstrukturen til «pariserhjul-sokkelen». 

Objektkort

Kva vart festa med fischer produkt?
Fundamentet til pariserhjulet
Objekttype:
Utsiktspariserhjul
Høgd:
250 Meter
Ferdigstilling:
2021
Byggherre:
Dubai Holding
Antall passasjerar per tur:
1.750
Det modulære fischer Universalskinnesystemet FUS ble brukt til å feste bærekonstruksjonen. Med sine smarte gjennomstikkskoblinger muliggjorde montasjeskinnene rask og enkel festing av tilhørende systemdeler, som skyvemutteren FCN Clix M for montering av rørklammer med fischer gjengestenger og U-muttere. En annen systemkomponent var blant annet den universelle vinkelkonsollen UWS. Med universalvinkelen WK 100 ble montasjeskinnene FUS koblet til forankringsunderlaget med skrue og skyvemutter FCN Clix P, samt bærekonstruksjonen ytterligere forsterket og stabilisert. fischer fasadesystemer ble også brukt til å feste sementbaserte byggeplater til fischer sekundærkonstruksjon.
cd-green-55965cdb4b-w9nvz