Ein brannsikker stad for dei som treng vern

fischer FireStop-løysingar for Civitas Vitae „Angelo Ferro“ i Padua

Ein brannsikker stad for dei som treng vern

Ein viktig tilfluktssted for barn, eldre og mennesker med funksjonsnedsettelser

Boligkomplekset „Civitas Vitae Angelo Ferro” i Padua er en stor sosial campus på over 12 hektar, som tilbyr tjenester for førskolebarn, eldre som trenger omsorg, og mennesker med funksjonsnedsettelser. Rundt 3 500 mennesker drar daglig nytte av den integrerte sosiale, medisinske og pedagogiske infrastrukturen – sikkerhet og pålitelighet er derfor avgjørende.

Som en del av en energieffektiv rehabilitering skal fasadene på de to hovedbygningene (ca. 5 000 m²) moderniseres mellom mai 2024 og desember 2025. I denne sammenhengen har fischer fått i oppdrag å levere passive brannsikringløsninger for de ventilerte ytterveggene (HAF).

Integrert fasadeoppussing og brannsikring med lokale prosjektpartnere

  • Fasadeoppussing utført av Ruffato Mario S.r.l. (Padua) under ledelse av arkitekten Maurizio Striolo.
  • Teknisk fasadedesign, inkludert brannsikringsplanlegging, utført av Phoenix S.r.l.; samarbeidet med fischer muliggjorde en optimalisert løsning tilpasset lokale krav.
  • Nært samarbeid mellom arkitekter, fasadespesialister og brannsikringsteamet til fischer sikret en smidig installasjon og overholdelse av sikkerhetsstandarder.
Basert på analysen av bygningsdataene og med tanke på den krevde brannmotstandsklassen og bygningsmessige rammebetingelser, kunne vi sammen med Phoenix S.r.l. definere en optimalt egnet løsning
Marco Zanellato, Key Account Manager hos fischer Italia

Utfordringar og krav

Brannvern
Brannvernløysinga måtte kunne integrerast sømlaus inn i fasadesystemet og samtidig sikre ventilasjon og fuktregulering.
ventilerte fasader med opphengt kledning
Renoveringa omfatta ventilerte fasadar (VHF), som utgjer ein spesiell risiko: Uten eigna brannvernbarrierar kan eld og røyk spreie seg raskt bak fasadekledninga.
Overordna
Planlegginga og Construction Monitoring av renoveringsprosjektet vart utført av arkitekten Maurizio Striolo.
teknisk utviklar
Arkitekten Davide Prando, teknisk direktør hos Phoenix S.r.l., er ansvarleg for den tekniske utviklinga av VHF.

fischer Løsning

For optimal brannsikring leverte fischer sine brannsikringsbarrierer VentiStop FFB-VS. Dette prefabrikkerte systemet basert på mineralull har en høyytelses intumescerende grafittstripe som utvider seg ved brann og automatisk tetter ventilasjonsspalten (25–50 mm) bak fasadekledningen – slik begrenses brannen og spredning i fasadens hulrom forhindres.

I tillegg ga fischer teknisk rådgivning og støtte på stedet under installasjonen for å sikre korrekt integrering i fasadearkitekturen og overholdelse av de nødvendige brannmotstandsklassene.

cd-green-55965cdb4b-86d2v