
Slik utviklet produsenten av innovative fiberforsterkede løsninger for byggebransjen et rampesystem som er nøyaktig tilpasset prosjektets og oppdragsgiverens krav samt brukernes behov. „To forskjellige høydeforskjeller mellom plattform og trikk på 30 mm og 50 mm kan kompenseres takket være den modulære oppbyggingen“, nevner Markus Cihlars, prosjektleder hos Fisco GmbH, som en fordel med systemet. „Ytterligere utfordringer består i å utstyre sterkt ujevne holdeplasser samt plattformer med konvekse og konkave radier med passende ramper. For dette tilbyr vi skreddersydde spesialløsninger.“
Prosjektet i Jena omfatter 67 ramper som oppfyller de ulike kravene til de respektive plattformene og passer til byggefasilitetene på stedet. For festing av de 9,5 m lange systemene benyttes et innovativt, skjult skinnesystem fra Fisco. Ved denne festemetoden forankres først en U-skinne i bakken. Deretter settes de enkelte rampeelementene på denne. Denne løsningen krever bare få festepunkter i forankringsgrunnen, og borehullene kan plasseres fritt for å unngå armeringsjern. Dette gjør monteringen av festeskinnene raskere og enklere. I tillegg bruker byggefirmaene et hurtigherdende 2K-PU-system med høy trykkstabilitet for å utjevne de ujevne underlagene ved trikkeholdeplassene i Jena.


To ulike høgdeforskjellar mellom plattform og trikk på 30 mm og 50 mm kan utlignast takka vere den modulære oppbygginga. Ytterlegare utfordringar er å utstyre sterkt ujamne haldeplassar samt plattformer med konvekse og konkave radier med eigna ramper. Til dette tilbyr vi skreddarsydde spesialløysingar.
Ytterlegare fordelar ligg i den høge funksjonaliteten til det innovative rampesystemet. Den lukka, sklihemmande overflata utan utstikkande skruvar sørgjer for eit høgkvalitets utseende, reduserer smussavsetjingar og minskar snublefarar for rullestolbrukarar og fotgjengarar. Den låge vekta på dei enkelte rampeelementa på under 11 kg akselererer og forenklar i tillegg montering heilt utan transporthjelpemiddel. I tillegg er materialet som blir brukt svært slitesterkt, elektrisk ikkje-leiande og varig motstandsdyktig mot korrosjon og kjemikaliar.
Ved sidan av dei 67 plattformhøgdene for Jena-trikken i GFK har Fisco allereie realisert 108 plattformhøgder for München T-bane i eit spesielt, ikkje-brennbart fiberkomposittmateriale. Ulike Fisco rampeløsningar, produsert i eit eige automatisert produksjonsprosess som modulbaserte system, er tilgjengelege i serieproduksjon. Takket vere den modulære oppbygginga tilbyr dei mange ulike moglegheiter for individuell tilpassing av høgde, breidde, lengd og estetisk utforming. I tillegg utviklar og leverer Fisco spesialløysingar som er optimalt tilpassa dei individuelle forholda på staden, kundekrav og brukarane sine behov.
